Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 33

Wątek: Start działalności

Awatar mesmer
    Początkujący
    Aktywność na forumO użytkownikuReputacja
    A powiedzcie proszę co wliczanie sobie w koszty prowadzenia takiej działalności?

Awatar Gwiazdoor
    Ja tu tylko sprzątam
    Pozwolę się przyłączyć do wątku i zadać takie pytanie.
    Robiąc sobie symulację kosztów po założeniu działalności wychodzą mi dość spore kwoty i nie wiem czy dobrze to rozumuję więc pozwolę się zapytać:

Zakładając, że działalność będzie jedno osobowa i będzie działalnością dodatkową ( właściciel pracuje na pełny etat w firmie ) będzie więc tylko składka zdrowotna + umowy zlecenie dla pozostałych członków, którzy na chwilę obecną studiują i pracują. Przyjmowanie osoby niezatrudnionej mija się z celem, bo koszty są kolosalne.

Zakładając, ze mamy jedną imprezę w miesiącu ( taki najgorszy scenariusz ale tak się zdarza i trzeba to brać pod uwagę ).

Koszt prowadzenia dodatkowej działalności ( składka zdrowotna 297,28zł. ): przyjmijmy 300zł
    Księgowy: 150zł + 30zł za każdą umowę zlecenie co daje 210zł przy jednej imprezie.
    Każdy z członków chce dostać 600zł netto czyli ok. 700zł brutto na tyle należy wystawić umowę zlecenie dla każdego z pracowników.

Zakładając że przychód za wesele to: 3750zł wliczając w to koszty do dliczenia:
    Umowy zlecenia: 2x 700zł = 1400
    Zus: 256zł
    Księgowy: 210zł
    Paliwo: 50zł
    Daje nam sumę: 1834zł czyli kwota do opodatkowania podatkiem 18% co daje nam ok. 330zł.

Podsumowując koszty zus, pracowników, księgowego daje dla pracodawcy ok. 1500zł dochodu. Czyli suma wszystkiego 1500zł dla pracodawcy i 2x 600zł dla pracowników daje 2700zł więc koszt prowadzenia działalności i podatków w przypadku jednej imprezy to ok. 1050zł tak ?

Wiadomo, przy 2,3 czy 4 zleceniach w miesiącu koszt nam się niweluje bo zus i księgowy rozbijamy na więcej imprez. Dobrze to mniej więcej rozumuję ?
    Yamaha S770, Yamaha YAS-32

Awatar mesmer
    Początkujący
    u mnie stałe koszty, to wiadomo: zus, księgowa, telefon, paliwo, wynagrodzenie dla pracowników itp ogólnie nie ma tragedii

Awatar Markus49
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Nie wiem czy dobrze obliczyłeś koszt pracowników.

Kwota brutto to twój cały koszt czyli powiedzmy 700zł x 2 = 1400zł - (20% koszt uzyskania przychodu)= 1120zł do opodatkowania dawniejszy PIT4 (Kwota podatku za pracowników 202zł) Oczywiście pracownikom wypłacasz kwotę netto - po potrąceniu 202zł podatku. Przy umowie o dzieło to jest jedyny koszt za pracowników - jednak przy tej formie zatrudnienia trochę ryzykowne, ZUS może się przyczepić. Jeśli umowa zlecenie to niestety ZUS, zdrowotne itd. opłacane zgodnie z tabelą zatrudnienia na umowę o pracę, oczywiście płacisz wyłącznie za dni, w których pracownika zatrudniasz. Do tego typu działalności przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych nie potrzebujesz księgowego - dasz radę sam to poprowadzić. Paliwo i różne inne sprawy związane z samochodem (jeśli używasz samochodu prywatnego do celów służbowych możesz wliczyć w koszty - jednak wyłącznie do limitu kilometrówki 0,84zł/km. - wymagane prowadzenie księgowości związanej z transportem). Jeśli kupisz auto na firmę nawet używane, wrzucasz je w środki trwałe odliczasz amortyzację i wszystkie faktury za paliwo, naprawy itd. wrzucasz w koszty, nawet jeśli samochód wykorzystujesz do celów prywatnych - nie prowadzisz ewidencji itp. Amortyzacja na 5 lat, jednak przy aucie używanym możesz zamortyzować go w 2,5 roku. Póki co każdy zakup pow. 3500zł musisz wrzucać w amortyzację, nie możesz odliczyć jednorazowo, no chyba, że amortyzacja roczna. np. wprowadzasz środek do użytkowania w styczniu nic sobie nie odliczasz do powiedzmy października i dopiero w październiku odliczasz pełną kwotę. Sprzęt to kategoria 805 dla tej kategorii stopa amortyzacji wynosi 10% czyli minimum 10 miesięcy na odliczenia pełnej amortyzacji (stąd w moim przykładzie październik ). Najlepiej idź do dobrego księgowego lub do Urzędu Skarbowego i zapytaj co i jak. To naprawdę nie jest za bardzo skomplikowane Lepiej działać na legalu, w tym tygodniu słyszałem, że od kamerzysty czy zespołu Urząd Skarbowy zażądał umów z klientami gdyż znaleźli ogłoszenie w necie a nie znaleźli zarejestrowanej działalności. No cóż kasy szukają gdzie popadnie Oczywiście gdyby tak się stało to pod żadnym pozorem nie wolno przedstawiać umowy gdyż taka umowa nie ma żadnej wartości księgowej (nie jest potwierdzeniem zapłaty) a przyznając się do tego, że takowe umowy posiadamy za chwilę odezwie się GIODO, że nie mamy uprawnień do przechowywania i zarządzania danymi osobowymi. Oczywiście można takie uprawnienia zrobić ale to kosztuje
    Korg Pa4x 76, Allen&Heath QU16, RCF 722A, RCF 4PRO8003AS, DB Technologies Flexsys FM 12, Sennheiser E865, Shure Beta58A, Fender, sax Yamaha, itp.

Facebook: https://www.facebook.com/standard.piotrowice

www.standard.neostrada.pl

Awatar dess
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Zlotów
    5
    Cytat Gwiazdoor napisał/a: Zobacz posta
    Pozwolę się przyłączyć do wątku i zadać takie pytanie.
    Robiąc sobie symulację kosztów po założeniu działalności wychodzą mi dość spore kwoty i nie wiem czy dobrze to rozumuję więc pozwolę się zapytać:

Zakładając, że działalność będzie jedno osobowa i będzie działalnością dodatkową ( właściciel pracuje na pełny etat w firmie ) będzie więc tylko składka zdrowotna + umowy zlecenie dla pozostałych członków, którzy na chwilę obecną studiują i pracują. Przyjmowanie osoby niezatrudnionej mija się z celem, bo koszty są kolosalne.

Zakładając, ze mamy jedną imprezę w miesiącu ( taki najgorszy scenariusz ale tak się zdarza i trzeba to brać pod uwagę ).

Koszt prowadzenia dodatkowej działalności ( składka zdrowotna 297,28zł. ): przyjmijmy 300zł
    Księgowy: 150zł + 30zł za każdą umowę zlecenie co daje 210zł przy jednej imprezie.
    Każdy z członków chce dostać 600zł netto czyli ok. 700zł brutto na tyle należy wystawić umowę zlecenie dla każdego z pracowników.

Zakładając że przychód za wesele to: 3750zł wliczając w to koszty do dliczenia:
    Umowy zlecenia: 2x 700zł = 1400
    Zus: 256zł
    Księgowy: 210zł
    Paliwo: 50zł
    Daje nam sumę: 1834zł czyli kwota do opodatkowania podatkiem 18% co daje nam ok. 330zł.

Podsumowując koszty zus, pracowników, księgowego daje dla pracodawcy ok. 1500zł dochodu. Czyli suma wszystkiego 1500zł dla pracodawcy i 2x 600zł dla pracowników daje 2700zł więc koszt prowadzenia działalności i podatków w przypadku jednej imprezy to ok. 1050zł tak ?

Wiadomo, przy 2,3 czy 4 zleceniach w miesiącu koszt nam się niweluje bo zus i księgowy rozbijamy na więcej imprez. Dobrze to mniej więcej rozumuję ?
    Zus zdrowotne odliczasz od podatku, a nie od przychodu, więc w kieszeni zostaje trochę więcej. Umowę zlecenie zrób jedną na cały rok (lub sezon weselny) i co miesiąc tylko rachunek do umowy zlecenia. Nie musisz wystawiać umowy do każdego wesela. Księgowy wydaje mi się max 200 miesięcznie, niezależnie od ilości wesel.
    Ketron Audya, Akordeon Scandalli, Beyerdynamic Opus 81, NAW VMS 1512, EV ZX1, Proel ST2500

Awatar Markus49
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Cytat dess napisał/a: Zobacz posta
    Zus zdrowotne odliczasz od podatku, a nie od przychodu, więc w kieszeni zostaje trochę więcej. Umowę zlecenie zrób jedną na cały rok (lub sezon weselny) i co miesiąc tylko rachunek do umowy zlecenia. Nie musisz wystawiać umowy do każdego wesela. Księgowy wydaje mi się max 200 miesięcznie, niezależnie od ilości wesel.
    Dokładnie to tzw. zaliczka na podatek. Są dwa sposoby odliczania:

1. Co miesiąc (jeśli rozliczasz się co miesiąc) odliczasz kwotę od należnego podatku.
    2. Odliczasz w rozliczeniu rocznym

Niestety mój US twierdzi, że tylko odliczenie roczne jest prawidłowe i naliczył mi odsetki od niezapłaconej zaliczki na podatek Nie chciałem się z nimi przepychać (kwota rzędu 200zł) i teraz zawsze odliczam rocznie i nikt się nie czepia
    Korg Pa4x 76, Allen&Heath QU16, RCF 722A, RCF 4PRO8003AS, DB Technologies Flexsys FM 12, Sennheiser E865, Shure Beta58A, Fender, sax Yamaha, itp.

Facebook: https://www.facebook.com/standard.piotrowice

www.standard.neostrada.pl

Awatar piotrek
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Gwiazdor, witamy w Polsce. Kraju przyjaznym dla biznesu, szczególnie tego małego.

Awatar Gwiazdoor
    Ja tu tylko sprzątam
    Cytat piotrek napisał/a: Zobacz posta
    Gwiazdor, witamy w Polsce. Kraju przyjaznym dla biznesu, szczególnie tego małego.
    ☺ Masakra jakaś. Fajnie jak masz dużo zleceń, jak masz mało to już koszty niemilosiernie rosną. Wychodzi trochę lepiej, bo źle liczyłem wychodzi za jedno granie ok. 850zl. do oddania. Koledzy pisali ze dużo za księgowego. Dziś byłem w kilku miejscach i ceny nawet 300zl oplata stala + 25zl pracownik.

Zbiera sie tego trochę i to nie mało.

Wysłane z mojego FRD-L09 przy użyciu Tapatalka
    Yamaha S770, Yamaha YAS-32

Awatar mesmer
    Początkujący
    U mnie księgowa oczywiście posiadająca OC powiedziała 100zł, bo to prosta księgowość i mało papierów, ale też szukałem i maksymalne kwoty dochodziły do 250zł za miesiąc

Awatar dess
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Zlotów
    5
    Ja zawsze robiłem i robię sam księgowość. Przy czterech osobach w zespole i pełnym obłożeniu kalendarza miesięcznie poświęca się temu od 2 do 8 godzin. Jeżeli ktoś jest w temacie, tak jak biuro rachunkowe, to max 2-3 godziny miesięcznie. Trudność w porównaniu z graniem na instrumencie oceniłbym na 2/10. Granie na instrumencie 10/10. Kiedyś byłem w biurze rachunkowym, dużym i dość renomowanym. Kobitka powiedziała 240 zł/mies. (Ja+3os.) Powiedziałem, że mogę dać max 200 lub dalej robię sam..... ... No i dalej robię sam.
    Ketron Audya, Akordeon Scandalli, Beyerdynamic Opus 81, NAW VMS 1512, EV ZX1, Proel ST2500

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów