Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Wątek: Nauka gry z nut

Awatar ntsk33
    Początkujący
    Aktywność na forumO użytkownikuReputacja

Nauka gry z nut

Witam. Z góry przepraszam, jeżeli post umieściłem w złym dziale, ten wydawał mi się być najodpowiedniejszy. Mam 15 lat i od około dwóch lat interesuje mnie gra na klawiszach. Mogę skromnie powiedzieć o sobie, że mam pewne zdolności gry ze słuchu, praktycznie to, co sobie zanucę jestem w stanie przenieść na keyboard. Ale wiadomo, że na samym słuchu gra nie będzie się przecież opierać. Zatem zapisałem się na prywatne lekcje gry. Chodzę na nie od prawie roku i mam jedną lekcję w tygodniu. Niedawno weszliśmy z nauczycielem na etap nauki czytania "kwitów". Niby teorię, którą do tej pory mi przedstawił znam, ale jest jeden wielki problem. Nie mam zielonego pojęcia jak nabrać płynności. Od momentu, kiedy pojawił się zapis nutowy lekcje wyglądają jak jedna wielka niewiadoma, godzina zegarowa popełniania błędów. Czy są jakieś ćwiczenia, czy macie jakieś porady w tej sprawie? Bo sam nie wiem, co mam robić, czy oprócz czystej praktyki i czystego dłubania mogę coś jeszcze robić. Zagranie prostego akordu z nut zajmuje mi do 10 sekund, zanim dojdę do tego, co to za dźwięk, a chyba nie muszę już dodawać co się dzieje, kiedy gram gamę z krzyżykami. Czarna otchłań. Wielkie dzięki za wszelką pomoc.

Awatar Szwed
    Amator
    Gdybym był starym i zgryźliwym pierdzielem to napisałbym coś w tym stylu :
    Najlepiej pobierz jakąś apkę na smartfona - przecież Twoje pokolenie tak robi ze wszystkim. Szat-prast i w tydzień wszystko opanowane, a jak nie to szkoda czasu.
    Ale , że cenię ludzi , którzy chcą coś osiągnąć i dążą uparcie (jak Ty ?) do celu mogę tylko doradzić abys uzbroił sie w cierpliwość. Na początku nauka muzyki jest trudna - dużo czasu trwa proces tworzenia "ścieżek" muzycznych w mózgu. Dla pocieszenia - w pewnym momencie człowiek jak już "zatrybi" to potem wszystko idzie szybciej.
    Po prostu nie ma jednej nauki dla wszystkich. Można poszukać innego nauczyciela i dużo grać - a setki powtórzeń jednego fragmentu dają najlepsze rezultaty. Wiem, wiem...to nudne, ale niestety apka nie pomoże.

Awatar ntsk33
    Początkujący
    W porządku, czyli tak jak się domyślałem nie pozostaje mi nic innego niż praktyka. Cóż, najwidoczniej będę musiał poświęcić na to więcej czasu. A jeśli chodzi o powtarzanie jednego fragmentu to czy aby na pewno wyjdzie mi to na dobre? Na prostą logikę wydaje mi się, że po n-tym razie piosenka wejdzie mi do głowy i czytanie z nut nic mi chyba nie da, skoro będę znał utwór na pamięć.

Awatar Szwed
    Amator
    Granie bez nut to jeden z etapów nauki i powinno być wynikiem opanowania tematu.
    Powtarzanie jednego fragmentu pozwala "wyrzeźbić" w mózgu schematy, które później będą wykorzystywane bez udziału rozumu - a tylko "odruchowo" - w innych utworach. To tak jak reakcja na widok lwa - nie myślisz tylko bierzesz "nogi za pas".
    Po to trenuje się gamy, pasaże w różnych tonacjach- ręka z mózgiem tworzy całość.

Awatar czesiek
    Człowiek ośmiornicy
    to tak jak gra na instrumencie (w moim przypadku gitara akustyczna). na poczatku nudna i bolesna (po 3 tygodniach nauki nie moglem sie dotknac do paluchow), potem coraz to nowe i trudniejsze akordy , szukanie ich aby to pasowalo. zmudna nauka i duzo cwiczen. ja dopiero po technikum kupilem sobie gitare do nauki po tym jak rozpadl sie nasz szkolny zespol wokalny bo nie mozna nazwac nauki na lekcjach muzyki w podstawowej szkole.Nuty znam z podstawowej szkoly ale znac a grac z nut to nie to samo , to trzeba kilku lat cwiczen aby to opanowac i grac swobodnie (podobnie jak czytanie ksiazek ) teraz najwazniejsza sprawa : jezeli czujesz przyjemnosc w graniu roznych dzwiekow , calych kompozycji to ucz sie to zostaje na cale zycie (tak jak jazda na rowerze). bedac na emigracji moj akustyk przelezal w szafie ponad dziesiec lat bo male dzieci i trzeba bylo zarobic na rodzine ale jak poznalem ludzi ktorzy grali do kotleta i szukali kogos na gitare i do spiewu caly zapal wrocil. nie za bardzo odpowiadal mi repertuar bo polonia chce DP i po 4 latach powiedzialem sobie dosyc tego to bakcyl sie odrodzil i nawet teraz jako prawie emeryt bawie sie muzyka. jak dzieci dorosly mam nowa zone ktora juz mi nie marudzi na granie (ona jest po konserwatorium) i jakos moge milo spedzic czas

Awatar the_boss81
    Poślubiona / Poślubiony mafii
    Ja też jestem samoukiem... choć nie tak do końca, bo podstaw uczył mnie sąsiad... on zawsze porównywał czytanie nut do czytania zwykłego tekstu...
    Jak jako dziecko uczyłeś się czytać, to przecież na początku też "dukałeś" pojedyncze literki, które składałeś w sylaby, potem słowa... i tak coraz to płynniej...
    W nutkach to samo - na początku będziesz "rozgryzał" - "Ala ma kota", a skończysz na "Panu Tadeuszu".

Choć zdaniem wielu właśnie od "pana Tadeusza" powinieneś zacząć - a granie ponoć wtedy "samo przychodzi" Ostatnie zdanie to taki mały joke - ale te pierwsze to cała prawda!

ST, Syr. 32,5-6 "Czym pieczęć z rubinu w złotej oprawie,
    tym koncert muzyków na uczcie przy winie.
    Jak pieczęć szmaragdowa w złotym obramowaniu,
    tak melodia muzyków przy słodkim winie."

Jeśli miałbym kiedyś zaszczyt uczestniczenia w imprezce, na której TY będziesz grał, to możesz mi m.in. zaimponować tym, że będzie tak głośno jak potrzeba, a nie tak głośno jak się da.

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów