Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: Nabieranie powietrza podczas monologu do mikrofonu

Awatar Pod cast
    Początkujący
    Aktywność na forumO użytkownikuReputacja

Nabieranie powietrza podczas monologu do mikrofonu

Witam. Podczas nagrywania monologu często słychać, jak osoba mówiąca zasysa gardzielą powietrze, gdy wyczerpie się jej zapas tlenu w płucach. Jak najlepiej przeciwdziałać takiemu dźwiękowi? Często słychać dosyć mocno ten wdech i jakieś mlasknięcia na nagraniach. Pomoże jakiś pop filtr czy powinno się zmienić technikę "oddech-słowa"?

Awatar Markus49
    Ojciec Chrzestny Mafii
    Bramka szumów.
    Korg Pa4x 76, Allen&Heath QU16, RCF 722A, RCF 4PRO8003AS, DB Technologies Flexsys FM 12, Sennheiser E865, Shure Beta58A, Fender, sax Yamaha, itp.

Facebook: https://www.facebook.com/standard.piotrowice

www.standard.neostrada.pl

Awatar Pod cast
    Początkujący
    Posiadając mikser i komputer, to gdzie się podłącza taką bramkę szumów, bo nie za bardzo wiem jak to działa... Wystarczy taka bramka do 300zł przy nagrywaniu opowiadań? Jakiś polecany model?

Awatar sados
    Amator
    Cześć,
    takie rzeczy jak wycinanie oddechów, mlaskanie wycina się (lub ścisza o np. 10dB) po nagraniu w środowisku DAW np. Reaper. Bramkę radzę raczej używać do bębnów na live
    Dodatkowo w programie masz wtyczki na których można bardzo dużo zdziałać. Przede wszystkim przyda Ci się do edycji głosu EQ, kompresor, de-esser.
    Jak masz pytania to wal śmiało.

Awatar Recoil
    Człowiek od czarnej roboty
    Takie coś łatwo jest usunąć edycją spektralną danego materiału, zajmuje chwilkę w zależności od długości nagrania.

Awatar Pod cast
    Początkujący
    Nie działa mi cytowanie, no trudno. Dzięki sados i recoil za dołączenie do tematu, bo mam także i dodatkowe pytania W takim wypadku nie będę kupował bramki szumów do podcastów. Muszę się zaopatrzyć w jakiś przyzwoity darmowy DAW idąc za twoimi sugestiami - może polecisz mi któryś? Przyznam szczerze, że nie wiem czy nie sprawi mi to problemów, bo jedynie Audacity się bawiłem i to w bardzo podstawowym obszarze. Takie wycinanie setek oddechów lub ich ściszanie to musi być niekończąca się historia... De-esser jest natomiast z tego co czytałem do usuwania głosek dźwięcznych, więc mogę sobie z nimi poradzić stosując pop-filtr do mikrofonu. Zamierzam zakupić mikser Alesis Multimix 4 USB FX, tam będę miał m.in EQ i dokupię mikrofon XLR, wszystko będę nagrywał na laptopa. Miałbym kilka pytań, jeśli zechcesz na nie odpowiedzieć- Czy ten mikser nagrywa w mono? Wiem, że w interfejsach są przełączniki mono/stereo(np. Behringer UMC 204 HD), ale tutaj tego przycisku nie widzę i nie wiem jak ewentualnie nagrać monolog w mono?- Na jednym z filmów pokazowych, do miksera podłączonego do komputera, został podłączony mikrofon przez wejście XLR - szumy w trakcie monologu "testera" były właściwie nie słyszalne. Po odłączeniu mikrofonu, został podpięty drugi, tym razem poprzez wejście dużego Jacka - szumy w trakcie monologu "testera" były straszne. W związku z tym mam pytanie - czy to normalne, ze przez złącze XLR szumy są prawie niesłyszalne, a przez Jacka brzmi to jakby mikser kosztował 2zł?- Jaka jest używana metoda podczas nadawania internetowej audycji radiowej na żywo, w trakcie której muzyka leci w tle? Tę muzykę puszcza się w programie czy podłącza osobne urządzenie do miksera/interfejsu?- Czy w DAW można w "uśrednić" słyszalny dźwięk? Podam przykład - ktoś nagrywa monolog, ale czasem jest tak, że odsunie się trochę od mikrofonu, czasem będzie za blisko i to będzie słuchać, nagranie będzie nierówne, raz bliżej i głośniej raz dalej i ciszej...Będę wdzięczny za sugestie ; )

Awatar sados
    Amator
    Jeśli robisz to komercyjnie musisz wykupić licencję. Używam Reapera i zawodowcy powoli przekonują się do niego.

Postaram się prosto wytłumaczyć.

Nie porównuj EQ miksera z takim w programie. Tam możesz zmieniać barwę w wybranych przez Ciebie punktach 20-20000 Hz. Przede wszystkim możesz wyciąć "brzydkie rzeczy" czy też dodać kilka dB dla jakiejś częstotliwości.

Jeśli nagrywasz nawet w stereo, to w programie kilkoma kliknięciami renderujesz materiał w mono. Zresztą nagrywanie jednego mikrofonu (jednej kapsuły) zawsze będzie w mono.
    Mikrofony posiadają wyjścia symetryczne czyli łączymy symetrycznie XLR - XLR lub XLR - TRS (Jack 3 żyły). Jeśli połączymy niesymetrycznie czyli XLR - TS (Jack mono - 2 żyły) sygnał osłabnie i pojawią się szumy + przy dłuższej długości kabel staje się anteną i zbiera śmieci dodatkowo.

Twoje pytania dotyczą typowo realizacji dźwięku, polecam zakupić książkę "Podstawy nagłośnienia i realizacji dźwięku" Krzysztof Sztekmiller lub wybrać się na kurs czy też studia w tym kierunku

Jasne, że da się uśrednić sygnał (np. kompresor).
    Powodzenia!

Awatar Recoil
    Człowiek od czarnej roboty
    Tutaj masz kilka darmowych DAWów do wyboru, z pewnością mają więcej możliwości niż Audacity, a resztę pracy robią odpowiednie wtyczki, i płatne oprogramowanie jeśli się na takie zdecydujesz.

https://soundbridge.io
    https://www.tracktion.com/products/t7-daw
    https://www.bandlab.com/products/cakewalk

Awatar Pod cast
    Początkujący
    Dzię™kuję™ sados i Recoil za odpowiedzi. Jestem typowym amatorem, nie bę™dę™ specjalistę…, bo nie taki jest mój cel - chciał‚bym jedynie zrobić‡ porzą…dnie zrealizowany podcast, co jak widzę ™bę™dzie dużym wyzwaniem, dlatego właśnie pytam i pytam...

Awatar Pod cast
    Początkujący
    "Zresztą nagrywanie jednego mikrofonu (jednej kapsuły) zawsze będzie w mono." - podczas nagrywania jak będę robił odsłuch na żywo w słuchawkach, to będę słyszał w obu uszach czy jednak tylko w jednej to co mówię?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów