Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2

Wątek: Skale krzyżykowe i bemolowe :)

Awatar kkokosz
    Początkujący
    O użytkownikuAktywność na forumReputacja
    Skale krzyżykowe i bemolowe :)

Nie wiem, czy to dobry dział, ale inne już w ogóle nie pasowały

Postanowiłem podszkolić się z teorii muzyki i aktualnie zgłębiam temat skal. Generalnie nie jest to skomplikowane, skale sobie tworzę jakie chcę, umiem też tworzyć akordy do nich i od strony "użytkowej" wszystko gra - to w zasadzie czysta matematyka. Szukam za to odpowiedzi na pytanie o skale krzyżykowe i bemolowe. Bo studiując koło kwintowe zauważyłem, że część skal zapisywana jest z krzyżykami, a część z bemolami. I teraz to dla mnie - informatyka - zagadka. Przecież każdy półton można zawsze zapisać jako dźwięk "z krzyżykiem", bo one wszystkie mają podwójne nazwy - bemolowe i krzyżykowe. Dlaczego zatem nie mogę zapisać skali F-Dur z krzyżykiem, tylko MUSZĘ z bemolem? Czy to tylko tradycja, czy też wynika z czegoś jeszcze? Jako amator mam, wiadomo, ogromne luki w wiedzy, ale przeczytałem już mnóstwo artykułów i parę podręczników, i wszędzie jest co najwyżej napisane, że właśnie z koła kwintowego wynika, która skala jest krzyżykowa, a która bemolowa. No i że tego trzeba się nauczyć. A mnie to męczy, bo chciałbym wiedzieć, DLACZEGO F-Dur jest bemolowa, a nie krzyżykowa? Czy to po prostu tradycja, tak się muzycy umówili, czy też wynika to z jakichś zawirowań z interwałami (typu w jednym to jest sekunda wielka w tym miejscu, a w drugim tercja mała - oba interwały to trzy półtony)?

Awatar mamro
    Człowiek od czarnej roboty
    O użytkownikuAktywność na forumReputacja
    Cześć! Poprawnie nazywa się to gamy - skale to coś innego.
    Pytasz, dlaczego gama F-dur jest z bemolem a nie z krzyżykiem ? Otóż gama to szereg 8 KOLEJNO następujących po sobie dźwięków w obrębie oktawy (dotyczy to również nazewnictwa).
    Np. F-dur to kolejno F,G,A,B,C,D,E,F.